Make 2015 totally awesome. Take the Dummies challenge and you could win $1,000! Learn how.
How to Do Basic Percentages with the Table of Joy
Ten Ways to Find a Sense of Calm While Studying
Ten Practice Questions for Advanced Data Handling Tests

Ten Practice Questions for Real-World Maths Tests

The table shows the prices of teaching supplies from three different companies. A teacher needs 5 bumper packs and 25 individual worksheets. Which company gives the best deal?

A: Company A

B: Company B

C: Company C

D: It’s a tie

Answer: C: Company C. Five bumper packs from Company A cost £12.50; 25 worksheets cost £5, making £17.50. Five bumper packs from Company B cost £11, and 25 x £0.25 = 6.25. That makes £17.25. Five bumper packs from Company C cost £14, and 25 x £0.10 = £2.50, making £16.50. Company C is cheapest.

  • Add a Comment
  • Print
  • Share

Recommends

Promoted Stories From Around The Web

blog comments powered by Disqus
Ten Practice Questions for Data Handling Tests
Ten Practice Questions for Mental Arithmetic Tests
Ten Common Graphs and Data Tables on Numeracy Tests
How to Figure Out Area for Numeracy Test Questions
How to Work with Time-Based Questions on Numeracy Tests
Advertisement